Przygotowując się do prezentacji na temat Zarządzania Wiedzą i Innowacjami dla eCommerce wyszperałem kilka ciekawych pomysłów – innowacji w ebiznesie. Wiele z nich znalazłem na stronach ElasticPath i ich blogu.

Return history
Kupując buty kierujemy się głównie wygodą. Im bardziej wygodne buty tym mniej niezadowolonych klientów. Idąc tym tropem, sklep shoeline.com prezentuje przy każdym produkcie jak często jest on zwracany.

Historia zwrotów pozwala ocenić klientom czy dany but jest wygodny. Zyskują wszyscy bo sklep nie chce zwrotów a klienci nie chcą niewygodnych butów. Projektanci sklepu dali klientowi dodatkowy czynnik decyzyjny, niedostępny w tradycyjnym sklepie.

Wspólne zakupy
Wybierając lodówkę, telewizor czy elementy dekoracji wnętrza zazwyczaj konsultujemy nasz wybór. Sklep Netshops.com (właściwie to sieć sklepów) stworzył prosty mechanizm wspólnych zakupów.

Zaproszona osoba, współdzieli z nami listę ulubionych produktów, widzi co oglądamy i może prowadzić z nami rozmowę przez chat. Zaprojektowani to w sposób bardzo intuicyjny.

Kup swoje marzenia
Sklep Mydeco.com nie sprzedaje mebli jak cała konkurencja. Mydeco.com sprzedaje marzenia o pięknym wnętrzu. Wybieramy jedno z interesujących wnętrz (można nawigować także po wnętrzach znanych osób). Sklep pokazuje listę produktów składających się na wnętrze. Za drogo? Nie ma problemu wystarczy przesunąć suwak a zakresem cen niżej a sklep zaproponuje tańsze odpowiedniki i pokaże jak nasze wnętrze będzie wyglądać teraz.

W podobny sposób działa Landsend.com. Sklep sprzedaje odzież. Kupując niektóre produkty (np. stroje kąpielowe) można nawigować za pomocą potrzeb – chcę optycznie wydłużyć nogi – klik i już mam propozycje sklepu. Nie sprzedajemy produktów ale marzenia, oczekiwania, doświadczenie.

Nowy model zakupów
Costalcontacts.com proponuje inne podejście do zakupów w Internecie. Wybierz interesujące Cię okulary, dostarczymy za darmo – przymierz sobie na spokojnie w domu i odeślij te, które Ci się nie podobają a zapłać za te, które wybierzesz.

Prawda, że pomysłowe to?

Więcej w mojej prezentacji na slideshare.