Projekt Renaissance ma na celu stworzenie nowego interfejsu użytkownika dla OpenOffice. Ostatnio ludzie z Renaissance opublikowali prototyp średniej dokładności. Można sobie pobrać i zobaczyć jak wygląda przyszłość Open-Office.

Tak – zmierza w tę samą stronę co interfejs Office i innych aplikacji. Zakładki, które są łatwiejsze w użyciu dla nowych użytkowników. Jednocześnie dotychczasowi użytkownicy podnoszą raban – „gdzie nasze stare menu?!”. Przewagi zakładek są dość oczywiste (np. więcej miejsca na wizualne prezentowanie opcji a tym samym szybsza nauka oprogramowania).

Czasem zatem warto postawić na swoim. Mam nadzieję, że OpenOffice przejdzie na nowe, bardziej ergonomiczne menu a jego użytkownicy przyzwyczają się do nowości. Bądź co bądź pozwoli mu to także skuteczniej konkurować ze swoim komercyjnym rywalem.

Niemniej myślę, że najciekawsze czego można się nauczyć z projektu Renaissance to możliwość zobaczenia jak nad interfejsem dużej aplikacji pracuje grupa projektantów. Na wiki projektu zapoznać się można z całym procesem projektowym.

Prototyp nowego Open Office

Prototyp nowego Open Office

Sam wspomniany na początku prototyp również jest ciekawie wykonany. Pozwala na przełączanie wariantów poszczególnych elementów interfejsu. Warto zerknąć.