Co jakiś czas czytam na blogach specjalistycznych o nowych programach do prototypowania, badania. Super. Niemniej odnoszę wrażenie, że mało mówi się o podstawowych narzędziach projektowania i prototypowania, których możemy używać codziennie, w grupie – podnosząc znacznie jakość pracy zespołu.

Mamy to szczęście, że zarówno Asia, Michał jak i Nikodem są fanami nowości i wszystkiego co inspirujące. Przeglądowo niżej kilka scenek sytuacyjnych pod tytułem – projektowanie może być fajne.

Sesja interpretacyjna

Sesja interpretacyjna

Podstawą projektowania jest zebranie informacji o użytkownikach i ich potrzebach. Następnie dla każdej wyspecyfikowanej potrzeby kreować można indywidualnie lub grupowo pomysły na jej zaspokojenie. Tutaj wynik sesji interpretacyjnej zorganizowanej przez Asię dla jednego z klientów. Na stole mamy kilkadziesiąt faktów na temat zachowań użytkowników, ich wypowiedzi, wniosków z wywiadów indywidualnych. Każda taka informacja jest inspiracją dla zespołu projektowego.

Burza mózgów poza biurem.

Burza mózgów poza biurem.

Burze mózgów są bardziej skuteczne gdy prowadzona poza miejscem pracy – mniej przeszkadzajek a i więcej  źródeł inspiracji. Tutaj Nikodem i Michał moderują burzę mózgów dotyczącą projektu aranżacji przestrzeni biurowej.

Głosowanie na pomysły.

Głosowanie na pomysły.

Zazwyczaj w projektowanie zaangażowany jest 3-4 osoby zespół. Jednak są też projekty w które chcemy zaangażować więcej osób lub nawet całe biuro. Wtedy biuro zmienia się w obszar roboczy dla projektu. W każdym wolnym miejscu rozwieszamy inspiracje i pomysły. Każdy z zespołu głosuje na swoich faworytów stawiając przy nich gwiazdkę. Tuta kawałek ściany kuchennej z pomysłami na aplikację mobilną – w trakcie głosowania.