W związku z odejściem przywódcy Apple’a, wszystkie szanujące się blogi i portale „w temacie” publikują podsumowania jego dokonań i przybliżają sylwetkę wielkiego projektanta. Ale jak przedstawić jego dorobek w pigułce?

Serwis TechCrunch znalazł sposób i podaje samą esencję – 7 kultowych wynalazków Steve’a Jobsa w artykule The 7 Iconic Patents That Define Steve Jobs. I nie znajdziecie tu wyłącznie naparu o smaku zwycięstwa – będzie też nuta goryczy i szczypta zaskoczenia.

1. Macintosh 128K – legendarny model z 1984 roku, którego wprowadzeniu towarzyszyła pamiętna reklama w reżyserii samego Ridley’a Scotta. Zarówno komputer, jak i promujący go materiał wspominane są do dziś.

2. Bondi Blue iMac – wprowadzony na rynek w 1998 roku, wyposażony w 2 porty USB i CD-ROM. Pierwszych 800,000 egzemplarzy sprzedało się w 139 dni.

3. iMac Puck – czyli niezwykle „kształtna” myszka, zaprojektowana specjalnie dla iMaca – ale niestety niekoniecznie dla ludzkiej dłoni. Mimo to, jak zauważa autor wpisu, świadczy o tym jak ważne dla Jobsa jest innowacyjne podejście i oryginalny projekt.

4. iPod – pojawił się w 2001 roku, w chwili gdy na rynku były juz inne odtwarzacze MP3, ale zrewolucjonizował podejście słuchaczy, oferując im prosty system importowania plików muzycznych – iTunes. Podobnie jak w przypadku Maca 128K, także i tu reklama pomogła przekazać ideę stojącą za produktem (jest ich cała seria, pokazujemy tylko jedną przykładowo):

5. Uniwersalne zasilacze – kompatybilne z każdym Mac’iem. Zdecydowanie ułatwiają życie.

6. iPhone – chroniony nie jednym, a wieloma patentami zabezpieczającymi zarówno jego oprogramowanie, jak i zewnętrzny design. Doczekał się wielu (nie)udolnych (jak sądzicie?) naśladowców.

7. Szklane schody – które można podziwiać w głównych sklepach Apple’a. Są wyrazem wszechstronności oraz całościowego podejścia Steve’a Jobsa do koncepcji Apple’a.

Co sądzicie na temat powyższej listy? Czy rzeczywiście oddaje „ducha” twórcy Maca? Może coś należałoby dodać lub ująć?