Zastanawiałem się czy mogę wybrać trzy najważniejsze książki eBiznesowe.

Dla mnie z pewnością byłoby to

Don’t make me thinkNie każ mi myśleć. Steve Krug.

Książka od której zaczęło się moje zainteresowanie użytecznością i do dziś chyba najbardziej zwięźle i obrazowo pokazująca podstawy użyteczności.

Książka pokazuje jak ważne jest zrozumienie użytkowników, jednocześnie pokazując wiele przykładów gdy zapominając o tym rzucamy naszym klientom kłody pod nogi. To klasyka projektowania interakcji i jeśli ktoś jeszcze jej nie czytał a ma cokolwiek wspólnego z WWW (naprawdę cokolwiek) – powinien jak najszybciej nadrobić zaległości.

Zjedz tę żabę – Brian Tracy

Przez chwilę myślałem, że drugą najważniejszą książką będzie Getting Things Done ale to po prostu narzędzie i dużo ważniejszą książką wydaje mi się Zjedz tę żabę. Nie przepadam za autorami książek motywacyjnych ale reguła Zjedz tę żabę jest najbardziej produktywną regułką jaką znam. Codziennie pomaga mi robić rzeczy ważne ale niefajne a przez to zbliżać się do celu.

Polski wydawca tak pisze o książce na okładce: Ta przekonująca metafora, „ogromna żaba” czekająca na zjedzenie, to twoje największe, najważniejsze zadanie, z którego realizacją będziesz prawdopodobnie zwlekał, jeśli nie zajmiesz się nim od razu. Jest ona również tym zadaniem, które w danym momencie może mieć najkorzystniejszy wpływ na twoje życie i pomóc ci w szybkim osiągnięciu oczekiwanych rezultatów. Rozpoczęcie pracy od połknięcia „żaby” gwarantuje przez cały dzień poczucie zadowolenia wynikającego ze świadomości, że już nic gorszego nie może ci się dzisiaj przytrafić.

The Mythical Man Month and Other Essays on Software Engineering – Mityczny osobomiesiąc. Eseje o inżynierii oprogramowania – Brooks Frederick 

Nie powinieneś zarządzać zespołem IT jeśli nie czytałeś tej książki. Razem z Marsz ku klęsce stanowią gruntowną podwalinę pod zrozumienie jak naprawdę powstaje oprogramowanie. W mitycznym osobomiesiącu autor porusza wszystkie krytyczne obszary budowy systemów: problemów na linii projektant – wykonawca, szacowania nakładów i czasu, pracy zespołowej.

Jakie książki znalazłyby się na Twojej liście?