To będzie wpis trochę nietypowy jak na tego bloga. Niemniej ostatnio dużo rekrutuję i chciałem się podzielić kilkoma wnioskami. Będą one przydatne zarówno pracodawcom jak i pracownikom.

Dla pracodawcy – jak rekrutujemy w Divante (różne stanowiska)

 1. Ogłoszenie – testowaliśmy wiele różnych metod rekrutacji – reklamy na blogach, reklamy w wyszukiwarce i na Facebook, biura karier i papierowe ogłoszenia. Wszystko to kicha i efekty były przerażająco mizerne. Także rekrutacja za pomocą reklam w GoldenLine czy LinkedIn nie sprawdzała się dobrze.
 2. Nie sprawdzało się też dobrze wyszukiwanie kandydatów w sieciach społecznościowych i osobisty kontakt. Kandydaci albo nie odpowiadali, albo dziękowali. Dużo energii na szukanie i pisanie, efekty słabe.
 3. Sprawdza się w naszym wypadku po prostu Pracuj.pl. Mierząc efekty do nakładów jest to najefektywniejsze miejsce na szukanie pracownika jakie znam. Przykre to ale wszystkie te nowoczesne metody nie sprawdzają się tak dobrze jak proste ogłoszenie na staroświeckim portalu pracy :)
 4. Rozmowy – informuję z wyprzedzeniem, że rozmowa zajmie do 45 minut. Na pierwszą rozmowę nie ma sensu więcej czasu poświęcać. Często kończę rozmowy po 20 minutach, informując iż kandydat mnie nie interesuje. Niekiedy resztę czasu poświęcam na rozmowę o potencjalnej innej współpracy.
 5. Po udanej rozmowie zawsze organizuję jeszcze spotkanie z minimum 2 innymi osobami. Kandydat poznaje ludzi z którymi będzie pracował a oni poznają jego. To ułatwia późniejsze wpasowanie się w zespół oraz oczywiście stanowi dodatkowe sito.
 6. Gdy na rozmowie jestem z drugą osobą z Divante, staram się grać złego policjanta (wiem, że to słabe ale działa). W ten sposób chcę sprawdzić jak dana osoba reaguje na krytykę i stres. Wiele osób nie radzi sobie nawet z podstawową krytyką.
  Coś co traktuję jako dobrą referencję dla procesu rekrutacji (tego procesu ja nie prowadziłem akurat) to opinia o rozmowie rekrutacyjnej jaką ktoś zamieścił w Sieci:
  byłem na interv.
  rochę dziwni ludzie.
  rozmowa jak przesłuchanie o warunkowe wyjście z więzienia :
 7. Pomiędzy pierwszą rozmową a kolejnymi prosimy o przynajmniej 3 kontakty referencyjne. Takie rozmowy to absolutna konieczność. Część osób ma problem ze skompletowaniem listy referencyjnej.
 8. Kandydat zawsze rozwiązuje realne zadania. Zależnie od stanowiska podsyłam je wcześniej, proszę o wykonaniu na spotkaniu lub po spotkaniu. Zależnie od tego mogę sprawdzić cechy na których mi zależy – np. proszę osobę aby wykonała coś po spotkaniu i podesłała, sama określa deadline i wybiera format w jakim podeśle. Zdziwicie się jak wiele osób nie wyrobi się na własny deadline.
 9. Zadania testowe – staram się aby dotyczyły sytuacji nie bezpośrednio dla nas interesujjących. Nie chcę aby kandydat pomyślał, że wykorzystujemy jego pracę.
 10. Programistów prosimy zawsze o prezentację fragmentów kodu.
 11. W wypadku gdy mamy dwóch dobrych kandydatów a jeden wakat często proponujemy poważniejsze zadanie – w formie płatnego zlecenia.

Dla pracownika

 1. List Motywacyjny – większość pracodawców prosi o List Motywacyjny ale prawie wszyscy kandydaci wysyłają ciągle ten sam. Pełno tam okrągłych zdań które nijak się mają do ogłoszenia czy rzeczywistych motywacji pracownika. Taki LM naprawdę nie pomaga. Lepiej już napisać od siebie kilka słów w mailu.
 2. W LM masz jedyną szansę na odniesienie się do braków w CV względem wymagań. Jeśli piszę w ogłoszeniu, że szukam osoby z 2 letnim doświadczeniem a w CV masz tylko 6 mc doświadczenia – po to jest LM abyś miał / miała szansę uzasadnić, że warto się spotkać.
 3. Naucz się formatować dokumenty – większość osób nie potrafi używać poprawnie Worda. Warto się nauczyć formatować stylami, używać nagłówków itp.
 4. Podysłaj PDF.
 5. Jeśli nie jesteś grafikiem, odpuść sobie graficzne upiększenia. Serio.
 6. Pisz do firm w których chcesz pracować. W zasadzie zawsze spotkam się z osobą, która chce pracować u nas i ma coś ciekawego do zaoferowania. To najlepszy sposób na znalezienie dobrej pracy – wybierz firmy w których chcesz pracować i po prostu napisz do nich. Od pewnej wielkości firmy w zasadzie zawsze chętnie zatrudnia się dobrego programistę, sprzedawcę, grafika – tutaj ciągle szuka się talentów.
 7. Zainteresowania – jeśli potrafisz coś ciekawego lub robisz coś ciekawego, koniecznie o tym napisz. Wiele osób to marzyciele, którzy by chcieli ale na chceniu się kończy. Ktoś kto realizuje swoje pasje wykazuje, że potrafi wprowadzać plany w życie.
 8. Zamiast pisać w CV jakie masz cele i co chcesz osiągnąć, poświęć chwilę na zastanowienie się co ja jako pracodawca będę z tego miał? Czy możesz mi jakoś pomóc? Jeśli tak – napisz o tym w LM. Po to on właśnie jest.

Ciekaw jestem Waszych doświadczeń, z obu stron.