Stosowanie dużych fotografii lub ilustracji jako tło strony internetowej, zdecydowanie nie jest czymś nowym. Natomiast jest dość popularnym obecnie trendem graficznym używanym we współczesnym web designie. Fenomen dużych obrazów polega na tym, że skutecznie skupiają i zatrzymują uwagę widza.

Będąc w galerii sztuki, w pierwszej kolejności naszą uwagę kierujemy na dzieła o największych wymiarach, gdyż to one są najlepiej widoczne z daleka. Następnie podchodzimy do nich i ogarniamy je w całości wzrokiem, później dostrzegamy detale.

W związku z tym można zadać pytanie: czy każde duże zdjęcie w tle strony internetowej przyciągnie uwagę użytkowników? Odpowiedź brzmi – nie.

Wybrana fotografia powinna być związana z tematyką serwisu, korespondować z jego treścią. Skuteczność przekazu jest zależna od tego czy zdjęcie jest ciekawe, intrygujące. Duże znaczenie ma tutaj kompozycja i kadrowanie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na mocne punkty oraz środek optyczny fotografii.

Użytkownik odwiedza serwis w konkretnym celu, tło w postaci dużego zdjęcia nie powinno utrudniać zapoznanie się z jego treścią. Ponadto elementy, które mają wpływ na doświadczenie użytkownika to układ informacji, typografia i nawigacja, ale o tym w kolejnych wpisach.

Poniżej kilka przykładów serwisów, które wykorzystały w udany sposób duże fotografie.

Karma

Leve Hytter

I Shot Him

Fashiondays