Dziś niestety nie sprawdziło się powiedzenie, że weekend zaczyna się od piątku…. W branży internetowej od samego rana gruchnęła wiadomość o blokowaniu strony Nokaut.pl przez Google. To wydarzenie na pewno spowoduje gorący dzień wśród właścicieli sklepów internetowych.

nokaut zablokowany

ostrzeżenie w przeglądarce Chrome przy próbie wejścia na Nokaut.pl

Co udało nam się ustalić?

 1. Raport diagnostyczny Google dla witryny nokaut.pl wskazuje na infekcję 5.316 trojanami oraz 1.357 exploitami
 2. W związku z powyższym strona Nokaut.pl m.in. w przeglądarce Chrome została zablokowana (wyświetlane jest ostrzeżenie o niebezpiecznej witrynie). Stosowne ostrzeżenie pojawia się także na liście wyników wyszukiwania.
 3. Ponadto witryny sklepów internetowych posiadające w swoim kodzie odwołanie do Nokaut.pl (np. kod śledzenia konwersji) również zostały uznane za zainfekowane i traktowane są tak samo jak serwis porównywarki cen.
 4. Wyłączone zostały także reklamy Google AdWords dla sklepów internetowych posiadających odwołanie do Nokaut.pl

Co może zrobić właściciel sklepu internetowego?

 1. Natychmiast usunąć z kodu swojego sklepu odwołania do strony Nokaut.pl. 

  W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć skrypt, żeby nie stracić całego dnia sprzedaży. Pamiętajmy też, że wszystkie reklamy AdWords zablokowanych stron przestaną być wyświetlane – Google nie będzie reklamować serwisów ze złośliwym oprogramowaniem. Jeśli Nokaut stanowi dla naszego sklepu ważne źródło dochodu, to warto też pomyśleć o intensyfikacji działań w innych kanałach, żeby zrekompensować sobie straty w sprzedaży.

  Problem z ostrzeżeniem o złośliwym oprogramowaniu dotknął witryn, które korzystają z zewnętrznych treści ładowanych z domeny www.nokaut.pl. W większości przypadków związane jest to z kodem odpowiedzialnym za śledzenie konwersji ruchu pochodzącego z serwisu Nokaut.pl (skrypt „conversion.js”). Sugerowanym tymczasowym rozwiązaniem jest usunięcie lub zakomentowanie fragmentu HTML odpowiedzialnego za ładowanie zdalnego skryptu, do czasu rozwiązania problemu przez Nokaut.pl. Na wszelki wypadek warto również zakomentować lub usunąć fragmenty kodu HTML nie tylko związane ze skryptem „conversion.js” ale także każdym odwołaniem do zasobów www.nokaut.pl

 2. Po usunięciu kodu zgłosić witrynę do weryfikacji zgodnie z punktem 4 poradnika umieszczonego na stronach pomocy Google

Google vs. Nokaut?

To nie pierwszy raz, kiedy porównywarka cenowe została tak drastycznie potraktowane przez Google. W styczniu 2012 Google usunęło z wyników wyszukiwania Nokaut, Ceneo i Skąpca. Więcej na ten temat w http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,11064286,Google_wycial_wielkie_porownywarki_cenowe_z_wynikow.html

Dalej będziemy śledzić tą sprawę z uwagą. Możliwe, że Nokaut podobnie jak IAI-Shop.com, również wniesie pozew przeciwko uznaniu strony za groźną dla użytkowników internetu. Sprawa została opisana tutaj http://www.ekomercyjnie.pl/iai-sa-vs-google-poland-sad-wydaje-postanowienie-korzystne-dla-platformy-sklepowej/.

[AKTUALIZACJA] – Komentarz przedstawiciela Nokaut.pl

Dziennik Internautów uzyskał komentarz przedstawiciela Nokaut.pl.

„Stwierdził on, że wykorzystywane przez Nokaut rozwiązanie OpenX mogło być podatne na atak. Sprawa jest w tej chwili analizowana przez informatyków.”

[AKTUALIZACJA 2] – Oświadczenie Grupy Nokaut

Serwis Nokaut opublikował oświadczenie, w którym za powód zakwalifikowania serwisu jako strony niebezpiecznej, podaje korzystanie przez serwis „z oprogramowania do serwowania reklam, które dzisiaj rano zostało zaatakowane.” Porównywarka zapewnia, że problem został usunięty, ale trwają próby wyjścia z filtru nałożonego przez Google.

Wg. Zespołu Nokaut.pl panaceum na naprawę problemu na stronach sklepów internetowych to usunięcie z kodu HTML:

 • wtyczki konwersji służącej do mierzenia efektywności kampanii
 • widgetu informującego o opiniach sklepu w Nokaut.pl
 • wszelki form prezentujących reklamy z Nokaut.pl