Sklepy internetowe są stale rozwijane. Zmienia się wiele rzeczy na szybko – bez możliwości gruntownej analizy i projektowania. To sprawia, że nawet sklep zaprojektowany przez najlepszych specjalistów od UX już po kilkunastu miesiącach jest zupełnie czymś innym.

Wychodząc z tego założenia przeprowadziliśmy w Divante program szkoleniowy z UX dla Programistów. Ich codzienna praca ma największy wpływ na doświadczenia klienta. Często sami podejmują decyzje projektowe.

UX dla Programistów składa się z 10 lekcji po 30 minut każda. Program obejmował: psychologiczne podstawy użyteczności, wskazówki do projektowania formularzy, wyszukiwarki, karty produktowej. Dużo czasu poświęciliśmy na proces optymalizacji koszyka.

Zrealizowaliśmy też kilka badań z użytkownikami na naszych serwisach. Wywołały najwięcej emocji. Zobaczenie prawdziwych ludzi korzystającyh z funkcji, które sam napisałem – to zapada w pamięć. Testy pokazał też jak różnie mogą być odbierane „oczywiste dla wszystkich“ funkcje. Bezpośrednio po testach otrzymałem sporo feedbacku o tym, że to otwiera głowę.

W kolejnych lekcjach zgłębialiśmy tajniki badań użyteczności, technik projektowych i całych zestawów narzędzi. Omawialiśmy między innymi Lean UX.

Zakończyliśmy powtórką i egzaminem. W egzaminie znalazły się też zadania otwarte – w tym wymagające prototypowania na papierze. Egzamin był dość trudny i wymagana była mini sesja poprawkowa :) Całość wypadła pozytywnie i średnia ocen wyniosła 11 punktów na 13 możliwych.

uxp

Zdany egzamin zakończony wręczeniem dyplomów.

W pierwszej edycji UX dla Programistów wzięło udział 17 developerów. Planujemy kolejną edycję.