Torsten Bukau, Head of Partner Management w Speed4Trade zdradza cztery czynniki sukcesu dla zmiany w kierunku sprzedaży wielokanałowej.

Zwiększona digitalizacja naszego środowiska życia zmieniła nasze zachowania zakupowe fundamentalnie: Detaliści nadal tracą dostęp do swoich klientów. Kupujący online nie szukają już sprzedawców, ale samego produktu i są mniej lojalni. Kiedyś pytałem: „Lubię twoje buty – gdzie mogę je kupić?”. Teraz zmieniłem to na: „Jaka to marka?”.

Obecnie wspieranie zintegrowanego podejścia handlowego w trybie offline – online, gdzie klienci chcą sami wybrać preferowany przez nich sposób i czas zakupu, jest jeszcze bardziej skomplikowane. Jakie są dzisiaj wyzwania i wymagania w sprzedaży wielokanałowej?

1.Bądź obecny w większości codziennych punktów kontaktu Twoich klientów.

Kiedy mowa o lokalizacji sklepu w Internecie, widoczność jest niezbędna. Wiąże się to z kosztami marketingu – zarówno do sprzedaży w trybie online jak i offline. Dobrym rozwiązaniem dla wielu e-sprzedawców okazuje się korzystanie z wielkich platform sprzedażowych, takich jak eBay, Amazon czy Otto. W bardzo szybkim tempie prowadzi to do nowych klientów, lepszej widoczności, a tym samym do zwiększenia obrotów.

Sklepy internetowe, które chcą się rozrastać i świetnie prosperować w przyszłości muszą jednak brać pod uwagę więcej czynników. Są nimi nie tylko porównanie cen, oferty i sieci partnerskie, Google Ads oraz SEO, ale także dodatkowe rozwiązania w postaci kontroli stron internetowych i analiz ścieżki klienta. Mówiąc o widoczności w Internecie i punktach kontaktu nie można oczywiście zapomnieć o wpływie, jakie mają social media.

2. Proces automatyzacji i prędkość jako klucz do wzrostu i skalowalności.

W e-biznesie wszystko opiera się na prędkości i automatyzacji procesów, co można zauważyć obserwując największych, jak Amazon czy eBay. Procesy sprzedaży online zdecydowanie różnią się od innych kanałów sprzedaży. Bardzo ważne jest więc, żeby procesy handlowe były płynnie połączone z systemami ERP i MMS.

3. „Think Big, Start Small” –  stosuj skalowalne i elastyczne rozwiązania programowe.

Jest to bardzo ważny czynnik dla sukcesu twojej e-firmy. Pamiętaj, że nie istnieje taka firma prowadząca sprzedaż w Internecie, która pogodziłaby wszystkie aspekty e-commerce. Aby stać się jedną z wiodących firm trzeba wybrać najlepsze w swojej klasie rozwiązania i ciągle je doskonalić.  Należy również pamiętać, że potrzeby przedsiębiorstw handlowych mogą różnić się od siebie.

Nie potrafię wystarczająco podkreślić, jak ważne jest wybranie elastycznego oprogramowania, które umożliwia wymianę pojedynczych elementów bez zaczyna od zera. Nie opieraj całej działalności swojego sklepu jedynie na sprzedaży online. Połącz dostępne metody, które pozwolą na wzajemne korzystanie z działalności online i offline.

DatendrehscheibeemMida narzędzie Speed4Trade

4. Rozwijaj swoje możliwości e-commerce i poprawiaj je stopniowo.

Moja ostatnia rekomendacja skupia się na rozwoju e-commerce, gdzie ciągłe doskonalenie się i eksperymentalny rozwój stają się drugą naturą: Pomyśl o online i offline – i połącz je. Jeśli jesteś lokalnym sprzedawcą bez wiedzy e-commerce, zacznij od prostych rozwiązań.

Jednym z nich jest tzw. ‘’smart window shopping”, które stosujemy w Speed4Trade. Wszyscy sprzedawcy potrzebują wtedy jedynie dostępu do sieci. Klienci, widząc w witrynie sklepu pożądany produkt, mogą go w tej samej chwili kupić, bez znaczenia czy sklep jest jeszcze otwarty czy też nie.

swinsh-window-shopping-speed4tradeSwinsh – Speed4Trade

Bardziej zaawansowane rozwiązanie to wirtualne półki. Oznacza to „inteligentne zakupy mobilne” i pozwala zmniejszyć przestrzeń sprzedaży, oferując jednocześnie ‘’długi ogon’’. Nie odsyłaj swoich klientów tylko dlatego, że w danym momencie nie posiadasz konkretnego produktu na magazynie. Handel online zyskuje coraz więcej udziałów w rynku, ponieważ jest tak wygodny. Ucz się z e-biznesu jak poprawić funkcjonalność sklepu offline, dla zwiększenia obrotów w obu kanałach.

smobsh-grafikSmobsh – wirtualna półka, Speed4Trade

 

Jak młodzież poniżej 18 lat kupuje online? Jak płacą? Oferuj ten sam asortyment produktów do klientów w trybie offline jak  i online. Wybierz produkt, formę dostawy (click&collect lub dostawy do domu), wydrukuj rachunek i zapłacić za pośrednictwem smartfona lub w kasie. To są perfekcyjne zakupy online-offline – Twoi klienci będą Ci wdzięczni!

Zacznij mierzyć swoje wyniki – rozszerzaj kluczowe wskaźniki wydajności przez „obroty według kosztów systemu”, jak tylko opierając się na „obroty według przestrzeni sklepu”.