Kilka dni temu moją uwagę przykuła dyskusja na Quora How far can outsourced development take a startup. Zdecydowanie to jedno z tych podchwytliwych pytań. Dla firmy, która jest jeszcze startupem outsourcing IT to kwestia życia i śmierci. Zebrałem najciekawsze spostrzeżenia i rady związane z tematem.

Adaptuj procesy komunikacyjne (google hangout, hipchat, skype, współdzielenie google docs itp) i rozwojowe (pożyczaj z otwartych źródeł – open source community). Jeśli zaczniesz się do nich stosować, stworzysz zespół zdolny do długotrwałej współpracy i realizowania projektów o wysokiej jakości, który stanowi prawdziwą przewagę konkurencyjną.

Stephane Kasriel
SVP Product & Engineering, ELance-oDesk

 

Ważne jest, aby rozważyć, czy firma ma kogoś, kto napędza technologię lub produkt wewnętrznie jak VP ds. technicznych, CTO lub Szef Produktu. Jeśli firma posiada możliwości technologiczne, wyróżniający ją produkt i wybiera wielkiego partnera outsourcingowego, może skalować firmę korzystając z zewnętrznego zespołu. Większość firm stworzy mały wewnętrzny zespół developerów, przy jednoczesnym skalowaniu lub korzystaniu z zespołu zewnętrznego. Doskonałym tego przykładem jest to, jak Fab mógł skalować swoją działalność outsourcując zespół.

Randy Rayess
Cofounder @VenturePact.

Na co należy zwrócić uwagę:

Własność intelektualna

Dokumenty muszą być tworzone bardzo uważnie, a co najważniejsze prawodawstwo kraju, z którego pozyskiwany będzie outsourcing musi posiadać regulacje chroniące własność intelektualną. Najlepiej, kiedy państwo to ma ten sam system prawny co kraj startupa, jak np. dwa kraje należące do Unii Europejskiej. 

Przejrzystość/ Widoczność

Managerowie projektu (PM) i opiekunowie klienta (AM) wyznaczeni do startupu, którzy na bierząco będą informowali o postępie zadania to konieczność. Ponadto narzędzia takie jak Jira czy Kanabanize najlepiej pokażą jak rozwija się cały projekt, oraz jego poszczególne etapy.

Stoyan Mitov
Business Development Director, Dreamix & Datakite

Traktuj zewnętrznych developerów jako część twojego zespołu, którą przecież są. Poświęć trochę czasu na ich poznanie, pozostań w dobrej relacji, dbaj o utrzymanie kontaktu (krótkie informacje zwrotne, cotygodniowe spotkania). 


Stephan Orme
Product Design – CPO Oppsites

Kilka pomocnych linków:

 

Co myślicie?

P.S.  Na potrzeby artykułu outsourcowaliśmy grafikę z  lifesacomicstrip.blogspot.com :-)