W e-Commerce elastyczność i bezpieczeństwo są najważniejsze. Dlatego oprogramowanie Open Source jest tak popularne w tej branży. Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań. Postaraliśmy się zebrać w jednym miejscu te, z którymi spotykamy się najczęściej.

Woo Commerce

Plugin do WordPress. Ponad 6 milionów pobrań robi wrażenie. Autorzy chwalą się, że WooCommerce zasila blisko 18% wszystkich e-sklepów. Dzięki popularności WordPress plugin ten wybrało też kilka znanych brandów. Z pewnością wystarczy do wdrożenia prostych sklepów, a integracja z systemem CMS WordPress jest duży atutem.

WP eCommerce

Bardzo popularne oprogramowanie, rozszerzające funkcje platformy WordPress. Rozwijane od 2006. Ponad 3 miliony pobrań na markecie WordPress robią wrażenie. Zdecydowanie dla małych i prostych e-sklepów.

Jigoshop

Ostatni z dodatków e-Commerce do WordPress. Warto porównać z dwoma powyżej, gdy wybierzesz taką drogę realizacji e-Commerce.

DrupalCommerce

Także CMS Drupal doczekał się swojego rozszerzenia e-Commerce. Tylko dla miłośników Drupal.

VirtueMart

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-Commerce realizowanych jako rozszerzenie systemu CMS – w tym wypadku systemu Joomla. Rozszerzenie to napędza kilkanaście procent wszystkich e-Commerce w zestawieniu Alexa Top 1 Mln. Znajduje się również w Top 3 wśród oprogramowania, z którego użytkownicy migrują na inne rozwiązania.

OpenCart

Rozwiązanie bardziej zaawansowane od pluginów do WP. Posiada setki gotowych integracji z systemami płatności, kurierami itd. Pozwala na tworzenie wielu instancji sklepu i posiada podstawowe funkcje przydatne w budowaniu rozwiązań B2B. OpenCart posiada aktywną społeczność, tworzącą tysiące szablonów i dodatków.

PrestaShop

Popularne oprogramowanie szczególnie w Europie, z którego korzysta już ponad 200 000 sklepów. Stworzone podobnie, jak wszystkie poprzednie w PHP. PrestaShop wyróżnia się obsługą produktów cyfrowych (prostą, ale jednak). Oprogramowanie przetłumaczono już na 65 języków. Swego czasu zrealizowaliśmy kilka dużych wdrożeń na PrestaShop i oprogramowanie to nie sprawiało większych problemów. Drugie najczęściej wybierane oprogramowanie, na które przechodzą firmy zmieniające platformę.

Magento Community

Obecnie to najbardziej popularne oprogramowanie e-Commerce. Zbudowane na frameworku PHP Zend. Ponad 1/4 e-sklepów z zestawienia Alexa Top 1 Mln korzysta z Magento. Wersja Open Source oprogramowania Magento to już prawie oprogramowanie Enterprise. Dzięki elastycznej architekturze pozwala budować zaawansowane aplikacje e-Commerce.  To z Magento korzysta wiele dużych firm i często ta platforma jest alternatywą do korporacyjnych rozwiązań z najwyższej półki, jak SAP hybris. To właśnie na rzecz Magento zrezygnowaliśmy z PrestaShop. Lider w zestawieniu oprogramowania wybieranego przez firmy zmieniające oprogramowanie.

SpreeCommerce

Pierwsza popularna platforma sklepowa w RoR. Całkiem szybko zyskuje popularność, jako startowa platforma dla mniejszych sklepów. Powoli pojawiają się też pierwsze większe realizacje oparte o Spree. Zdecydowanie warta śledzenia platforma.

osCommerce

Jedna z pierwszych platform eCommerce. Na rynku od 2000. Niestety wiekowość tej platformy nie przysparza jej przyjaciół wśród programistów. Archaiczna budowa uniemożliwia praktycznie realizację bardziej wymagających projektów. Wszyscy budowaliśmy pierwsze projekty eCommerce na osCommerce, ale dziś nie pozostaje nic więcej niż miłe wspomnienia dawnych lat. Obecnie platforma no 1 jeśli chodzi o ilość sklepów migrowanych na inne rozwiązania.

Zen Cart

W 2003 Zen Cart powstał, jako odnoga internetowego dinozaura osCommerce. Już sam rodowód nie zachęca do budowania na tym oprogramowaniu nowych sklepów. Zen Cart posiada wciąż aktywną społeczność i znaczące udziały w rynku. Jest to jednak oprogramowanie, z którego klienci najczęściej (zaraz po osCommerce) przesiadają się na inne, nowsze rozwiązania.

SimpleCart

Ciekawe rozwiązanie oparte na JS, dzięki czemu działa błyskawicznie nawet na bardzo obciążonych stronach. Ciekawa alternatywa tam, gdzie trzeba szybko uruchomić sklep i możemy spodziewać się dużych skoków ruchu.  Jak piszą autorzy „No databases, no programming, no headaches. A simple javascript shopping cart that you can setup in minutes.”

Thelia

Oprogramowanie e-Commerce bazujące na nowoczesnym frameworku PHP – Symfony 2. Kilka tysięcy sklepów już wybrało to oprogramowanie. Warto obserwować jego rozwój.

Ofbiz

Oprogramowanie typu „wszystko w jednym”. Zawiera funkcje: ERP (Enterprise Resource Planning), CRM (Customer Relationship Management), E-Business / E-Commerce, SCM (Supply Chain Management), MRP (Manufacturing Resource Planning), MMS/EAM (Maintenance Management System/Enterprise Asset Management), POS (Point Of Sale). Wygląda przy tym nieco jak z lat 90 i nie wzbudza sympatii na pierwszy rzut oka. Niestety brak nam wiedzy o realiach wdrożeniowych. Jeśli ktoś pracował z tym software – prosimy o opinie.

Broadleaft

Rozwiązanie oparte na technologii Java i Spring Framework, stawia na skalowalność, jako swój wyróżnik konkurencyjny. Podobnie jak Magento, posiada też wersję Enterprise z suportem producenta.

Konkart

Drugie rozwiązanie w naszym zestawieniu oparte na Java. Podobnie jak w wypadku Broadleaf stawia się tutaj na skalowalność. Tutaj także można zakupić wersję Enterprise. Z rozwiązania korzysta kilka znanych marek.

pimCore

Dynamicznie rozwijający się CMS oparty na Zend Framework. Umożliwia budowę wielokanałowej dystrybucji treści. Autorzy eksperymentują z modułem e-Commerce. Nie do końca jasna jest jego przyszłość. Jednakże ze względu na potencjalne łączenie funkcji CMS, PIM i eCommerce oprogramowanie warte jest uwagi.

Avactis

Najnowsze rozwiązanie w zestawieniu. Ze względu na młody wiek należy pewnie poczekać na wykrystalizowanie się wizji. Niestety na razie rozwiązanie to nie wyróżnia się niczym ciekawym.

H.H.G multistore

W naszych poszukiwaniach znaleźliśmy też ten software, prawdopodobnie popularny kiedyś w Niemczech. Ciekawostka pokazująca, jak stroną www odstraszyć od produktu :)

 

Znasz oprogramowanie eCommerce Open Source, którego nie ma w zestawieniu? Koniecznie daj nam znać!