Pytanie zawarte w tytule może spędzać sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Komu powierzyć stworzenie strony, gdy zależy nam na projekcie dobrym wizualnie, ale i funkcjonalnym? Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy? Czy istnieje rozwiązanie idealne? Przyjrzyjmy się bliżej każdej z dostępnych opcji.

Pierwsza myśl: freelancer?

Freelancer to najczęściej osoba polecona, znajomy znajomego albo człowiek znaleziony na portalu z ogłoszeniami. Jakie korzyści wiążą się z wyboru takiego wykonawcy? Na pewno koszty. Taki zleceniobiorca pracuje bowiem na własny rachunek i jako niezwiązany z żadną firmą może podpisać z nami umowę o dzieło / zlecenie. Ponadto, rynek freelancerów jest dzisiaj naprawdę spory, zatem znalezienie kogoś z konkurencyjną ceną usług nie powinno być dla nas problemem.

Dla tego rodzaju pracowników podejmowanie zlecenia jest często ich „być albo nie być”. Dlatego też dostosowują się do systemu pracy klienta, zgadzają się na proponowane warunki i są elastyczni terminowo. Taka opcja nie jest jednak wolna od wad. Znalezienie freelancera, który będzie jednocześnie strategiem, projektantem UX, grafikiem i programistą graniczy z cudem. Siłą rzeczy i tak najprawdopodobniej będziemy zmuszeni do powierzenia naszej strony w ręce kilku specjalistów. A nawet jeśli uda nam się znaleźć jedną osobę zdolną do realizacji wszystkich etapów, to jaką mamy gwarancję, że zwiąże się z nami na dłużej? Co z obsługą powdrożeniową? Freelancer po oddaniu zlecenia niekoniecznie będzie chciał z nami dalej współpracować, ale szukać nowych zleceń. W ten sposób znów będziemy skazani na poszukiwanie kolejnego pracownika, tym razem do stałej obsługi serwisu.

To może software house?

 

Co w przypadku współpracy z firmą typu software house? Tutaj na pewno nie spotkamy się z takimi przeszkodami jak w przypadku freelancerów. Ponieważ projekt realizowany jest przez jedną firmę, nie będziemy musieli szukać wykonawców do każdego etapu prac. Wiadomo też, że wykonany przez software house serwis może być bardzo zaawansowany technologicznie. Ma to jednak i swoje minusy. Im bardziej skomplikowany projekt, bym więcej czasu zajmuje realizacja. Dlatego przed podjęciem decyzji o współpracy, lepiej zastanowić się jakich funkcjonalności potrzebujemy i czy jesteśmy gotowi na kilka czy nawet kilkanaście miesięcy pracy nad naszym serwisem.

A może współpraca z agencją interaktywną?

 

Agencja interaktywna nie specjalizuje się w projektach typowo technologicznych, ale przoduje w koncepcyjnym podejściu do realizacji. Powierzając jej stworzenie serwisu, możemy liczyć na audyt dotychczasowych działań, przeprowadzenie badań z użytkownikami, stworzenie strategii i rekomendacji działań serwisu, projektowanie UX i graficzne, a także stałą obsługę po wdrożeniu. Słowem, wszystko, czego dusza zapragnie. Jeśli nasza strona nie będzie wymagała zaawansowanych prac wdrożeniowych, wybór agencji wydaje się idealnym rozwiązaniem. A nawet w przypadku bardziej skomplikowanych funkcjonalności, agencja może zlecić wdrożenie podwykonawcy (software house) i wciąż zarządzać tym projektem. W efekcie nasze zlecenie i tak realizowane jest w jednej firmie. Na pewno jednak już nasuwają się pytania o koszt takiej kompleksowej usługi. Cóż, na pewno nie jest niski, ale w oferowanej kwocie mamy w zasadzie wszystko, czego potrzebujemy.

Jak żyć, kogo wybrać?

Podsumowując, zanim powierzymy komuś stworzenie serwisu, warto dokładnie przemyśleć każdą opcję. Poniżej krótkie podsumowanie w formie tabeli:

PLUSY MINUSY
FREELANCER
 • Niski koszt realizacji projektu
 • Elastyczność terminowa
 • Zwykle wysokie zaangażowanie
 • Trudność znalezienia specjalisty od wszystkich etapów w projekcie
 • Brak gwarantowanej obsługi powdrożeniowej
 • Uzależnienie się od jednej osoby
SOFTWARE HOUSE
 • Realizacja projektów bardzo zaawansowanych technologicznie
 • Projekt realizowany przez jedną firmę
 • Stała obsługa powdrożeniowa
 • Czasochłonna realizacja
 • Zwykle wysokie koszty
 • Skupienie na kompetencjach IT kosztem mniejszych umiejętności z zakresu UX i designu
 • Mała elastyczność wynikająca z realizacji projektów w stylu „technologicznym”
AGENCJA INTERAKTYWNA
 • Kompleksowe podejście do realizacji projektu
 • Wysokie kompetencje UX i graficzne
 • Stała obsługa powdrożeniowa
 • Możliwość zlecenia zaawansowanego wdrożenia podwykonawcy
 • Mniejsze kompetencje technologiczne
 • Zwykle ograniczone możliwości realizacji złożonych projektów IT

 

Nie kierujmy się tylko ceną, ale zwracajmy uwagę na kompetencje potencjalnych zleceniobiorców. Istotne jest także, by patrzeć w przyszłość. Prace nad serwisem nie kończą się wraz z jego uruchomieniem. Miejmy zatem na uwadze zapewnienie naszej stronie kompleksowej i stałej obsługi powdrożeniowej.

 

Głodny więcej wiedzy od Ideacto? Pobierz naszą Biblię Jakości!

biblia_jakosci (1) Biblia Jakości to zbiór checklist – know-how Ideacto w zarządzaniu projektami internetowymi. Stworzone przez nas checklisty odnoszą się do każdego etapu budowania serwisu internetowego. Pobierz już teraz – same dobre praktyki i 100% naszego doświadczenia!