Popularność startupów hardwarowych sprzyja popularyzacji trendu Internet of Things.

Internet przedmiotów (również Internet rzeczy, ang. Internet of Things – IoT) to koncepcja wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze.

Amazon niedawno bez rozgłosu przejął platformę wymiany danych w IoT – 2lemetry. Nie był to jego inwestycyjny debiut w obszarze IoT. Amazon już wcześniej wyszedł na rynek z ofertą systemu Kinesis.  Zdaje się zatem kontynuować swoją strategię w obszarze IoT. Ta technologia, jako technologia tła niepostrzeżenie rozwija się i już niebawem może zmienić zupełnie obraz e-Commerce. Jak IoT może wpłynąć na rynek?

Każdy sklep jest magazynem

Klienci oczekują coraz szybszych i elastyczniejszych metod dostawy. Dziś wrażenie robi this same day delivery ale już za kilka lat by nadal robić wrażenie będziesz potrzebował one hour delivery. By realizować tak szybkie dostawy potrzebujesz magazynów w centrum miast. Dzięki tagom NFC w każdym produkcie, będziesz mógł na bieżąco monitorować stany zapasów w sklepach i traktować te sklepy jako swoje mikro-magazyny w centrum miasta.

Walmart testuje te technologie od 2010 roku.

Bardzo dokładna logistyka

Dzięki wbudowaniu sensorów z GPS w każdą paczkę możliwe będzie bardzo dokładne śledzenie przesyłek i estymowanie czasu dostawy. Pozwoli to także na optymalizację logistyki w locie. Wyobrażam sobie sytuację gdy paczka jadąca do klienta zostaje przejęta przez proces obsługi klienta, który właśnie dopłacił by otrzymać dostawę szybciej. Wtedy zmienia się trasa paczki a do klienta, który może poczekać, wysyłana jest przesyłka ponownie z magazynu centralnego. Jednym słowem wszystkie produkty znajdujące się w drodze mogą być traktowane jako potencjalny mikromagazyn. W połączeniu z przewidywaniem popytu można wyobrazić sobie sytuacje gdy wstępnie zamagazynowane busy krążą po pętlach logistycznych wokół miast i dowożą najpopularniejszy towar w ciągu kilkunastu minut.

Nowa jakość obsługi

Urządzenia będą mogły na bieżąco komunikować swój stan do centralnego systemu. Mogę wyobrazić sobie przypadek gdy pewnego pięknego dnia przyjeżdża do mnie kurier i przywozi nowe buty do tenisa gdyż moje obecne buty  od 2 treningów sygnalizują producentowi zmniejszenie elastyczności podeszwy co na kolejnym treningu skutkowałoby pęknieciem podeszwy. Sklep podmienia mi zatem buty i realizuje naprawę gwarancyjną zanim jeszcze doszło do uszkodzenia towaru. Wcześniejsze informowanie pozwala zaplanować z wyprzedzeniem wymianę towaru i tym samym zoptymalizować logistykę.

Ultra-osobiste rekomendacje

W poprzednio opisanym przypadku tenisowym możemy wyobrazić sobie dalszą część historii. Moje nowe buty wiedzą kiedy są używane i jak intensywnie trenuję. Dzięki temu sklep może zaproponować mi np. suplementy diety korespondujące z raportami z wszystkich butów sportowych jakie posiadam. Takie ultra-osobiste rekomendacje mogą bazować także na danych o mojej lokalizacji, pogodzie oraz danych z innych czujników w na korcie tenisowym na którym bywam. Wyobrażam sobie sytuację gdy podczas przerwy w treningu dostaję SMS w stylu „Zmęczony? Od 5 minut biegasz wolniej niż zwykle o tej porze. Przyczyną może być niedobór magnezu. Kliknij by zamówić.”

Inteligentne samoobsługowe sklepy

Automatyczne kasy w marketach, zaawansowane maszyny vendingowe – coraz częściej cały proces zakupu podlega automatyzacji. Wraz z rozwojem IoT trend ten będzie postępował.

Systemy predykcyjne będą w stanie wykryć, że właśnie wybieram się na zakupy i przygotować dla mnie produkty gotowe do zapakowania do auta.  Wcześniej moja lodówka wyśle informacje o brakujących produktach.

Volvo zaproponowało system umożliwiający kurierom zostawianie paczki dla mnie poprzez jednorazowy cyfrowy kod na otworzenie bagażniku mojego auta. Wyobraź sobie, że jedziesz do centrum handlowego i w czasie gdy oglądasz nowe buty, obsługa sklepu pakuje do Twojego bagażnika zakupy zamówione przez Twoją lodówkę.

Connected Volvo

Jeśli rozważasz wykorzystania IoT w Twoim biznesie, zapraszamy do rozmowy.