W skrócie nie. W  tej chwili Magento 2 jest w wersji Beta, może to powodować nieoczekiwane problemy np. podczas składania zamówienia, płacenia czy innych ważnych akcji wykonywanych w sklepie przez użytkownika lub obsługę sklepu.

W eCommerce stabilność jest bardzo ważna ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na zadowolenie klienta oraz zysk działalności. Stabilna wersja jest zapowiadana na 4 kwartał tego roku. Dopiero wtedy rozważył bym branie pod uwagę nowego Magento. Stabilność jednak nie jest jedynym problemem.

Dla Magento w pierwszej wersji jest wiele gotowych rozwiązań problemów pojawiających się przy dużych wdrożeniach (min. rozdzielenie sesji użytkownika dla wielu serwerów aplikacji). Te rozwiązania zostały przetestowane na wielu wdrożeniach, a społeczność podzieliła się nimi dzięki temu można łatwo z nich skorzystać i wdrożyć u siebie.

Innym czynnikiem wynikającym z doświadczenia jest trudność w pozyskaniu wiedzy. Między wersjami developerskimi zachodziły ogromne zmiany, z tygodnia na tydzień funkcjonalności przestawały działać, a dokumentacja ani artykuły dotyczące Magento 2 nie były aktualizowane przez co modyfikowanie Magento 2 jest mocno utrudnione.

Wyżej wymienione problemy implikują za sobą między innymi to, że do Magento 2 trzeba wiele rzeczy pisać od podstaw, ponieważ mało który dostawca usług towarzyszących eCommerce (np. płatności, dostawy) posiada wersję swojego modułu dostosowaną do nowego systemu.

Podsumowując konieczność pisania wszystkiego od nowa i brak wsparcia/dokumentacji powoduje znaczny wzrost kosztów projektu oraz wydłużenie czasu jego powstawania. Mimo wielu zalet nowej wersji Magento uważam, że warto się wstrzymać z wdrożeniami co najmniej do połowy 2016 roku.

 

magento2-logo-vector

Co robić zatem jeśli stoisz przed potrzebą wdrożenia Magento tu i teraz? Czy w przyszłości da się zmigrować je do wersji 2.0?

Zapowiedziano, że powstanie oficjalne narzędzie przerzucające zawartość bazy danych z M1 do M2. Trudno jednak określić jak sprawnie będzie działać.  Z pewnością migracja modułów może okazać się niekiedy problemem.

Ważnejszym pytaniem jest czy uruchomiony i sprawnie działąjący sklep na M1 warto migrować do M2. Naszym zdaniem nie ma takiej konieczności. Sklepy na M1 będą działać stabilnie przez najbliższe lata.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Magento, Magento 2 lub innych platformach Open-Source to skontaktuj się z nami!